Böbrek Taşı Nedir? Böbrek Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır?

tarafından
29
Böbrek Taşı Nedir? Böbrek Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Böbrek Taşı Nedir? Böbrek Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Böbrek taşı insanların hayatlarının bir döneminde başlarına gelen rahatsızlıklardan bir tanesi. Aslında zararsız gibi görünse de böbrek taşı sancısının başka hiçbir sancıya benzemediğini bu sancıyı yaşayanlar çok iyi bilmekteler. Böbrek vücudun dışından el ile ulaşılabilen bir organ olmadığı için sancı başladığında el ile bastırarak sancıyı bir nebze olsun dindirmek de mümkün olmuyor.

Böbrek Sancısı Öldürür mü?

Böbrek sancısı çok fazla ağrı vermesine rağmen kişi öldürmez ve bir süre sonra kendiliğinden geçer. Ancak böbreklerdeki taş atılmadığı sürece her an tekrar başlama ihtimali vardır. Bu noktada iş biraz şansa kalmıştır. Çünkü sancının sizi nerede ve ne zaman yakalayacağı belli olmadığı için bu durum insanda bir endişeye ve strese de yol açar. Böbrek taşının kendiliğinden düşmesini beklemek bazen aylar süren bir süreçtir. Bu süreçte sık sık böbrek sancısı çekilir.

Lazerle Böbrek Taşı Ameliyatı

Lazerle Böbrek Taşı Ameliyatı

Böbrek Taşı Tedavisi

Günümüzde böbrek taşları teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte lazer yöntemiyle kolayca kırılmakta. Ancak her şey böbrek taşlarının kırılmasıyla bitmiyor. Kırılan parçaların da bir şekilde vücuttan dışarı atılma işlemi gerekmekte. Bu da normal bir boşaltım yöntemiyle oluyor. Taşlar yeterince küçük parçalara ayrılmamışsa bu durum boşaltım sırasında da sancıya yol açmakta. Bu yüzden taşların mümkün olduğunda ufak olması gerekiyor. Burada da iş böbrek taşını kıran doktorun maharetine kalmış durumda.

Açık Böbrek Taşı Ameliyatı

Bazı durumlarda böbreklerde bulunan taşların lazerle kırılması mümkün olmuyor. Bunun en büyük sebebi ise taşların gerçekten büyük bir duruma gelmesi. Lazer cihazlarının da bu taşları kırabilmesi konusunda çeşitli sınırları var. Dışarıdan yapılan herhangi bir lazerli müdahale yetersiz kaldığında bu sefer açık böbrek taşı ameliyatı yapılması gerekmekte. Bu ameliyat vücutta çok küçük bir delik açılarak böbreğe ulaşılması ve burada bulunan taşların vakum yoluyla çekilmesi şeklide yapılmakta. Günümüzde yine acısız olarak yapılan bu ameliyat sonrası hastanede yatmaya gerek yok. Aynı zamanda tüm taşlar temizlendiği için ameliyat sonrasında lazerde olduğu gibi taşların boşaltım yoluyla vücuttan atılması da söz konusu olmuyor.

Lazerle Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı

Lazerle Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı

Böbrek Taşı Görülme Yaşı Nedir?

Böbrek taşı oluşumu 7’den 70’e herkeste görülebilen bir durum. Bu yüzden çocuklarda görüldüğünde hemen panik yapmamak gerekiyor. Çocuklarda görülen böbrek taşı vakalarında taşların vücuttan atılması çok daha kolay olmakta. Bu yüzden hiçbir şekilde ameliyata da gerek kalmıyor.

Bir önceki yazımız olan Reflü Nedir? Reflü Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı makalemizde reflü nasıl oluşur, reflü nasıl tedavi edilir ve Reflü nedir hakkında bilgiler verilmektedir.