Başbakanlık Bursu Nedir?

tarafından
58
Başbakanlık Bursu Nedir?

Başbakanlık Bursu Nedir?

Başbakanlık Bursu Başvuru Tarihleri

Başbakanlık Bursu Başvuru Sonuçları

Öğrencilerin üniversite yaşantılarını kolaylaştırmak adına bazı meslek örgütleri ya da büyük şirketler burs adı altında maddi yardımlar vermekteler. Bu yardımlar sayesinde üniversite öğrencileri rahat bir şekilde öğrenim hayatlarını sürdürmekteler. Bu burslardan bir tanesi de Başbakanlık Bursu. Başbakanlık Bursu adıyla bilinen bu bursun tam adı Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Bursu.

Başbakanlık Bursu başvuru tarihleri her yılın belirli döneminde yapılmaktadır. Başvuru tarih aralığı https://www.vgm.gov.tr/ adresinden takip edilebilir. Bu bursun önemli tarafı ise geri ödemesinin olmamasıdır. Bir başka deyişle Başbakanlık Bursu alanlar üniversiteden mezun olup işe girdikleri zaman burs olarak aldıkları parayı geri ödemezler. Başbakanlık Bursu için Açık öğretim Fakültesi de dahil olmak üzere tüm lisans ve yüksek lisans programlarında öğrenimlerine devam eden öğrenciler başvuruda bulunabilirler. Ancak bursun çıkıp çıkmaması yapılacak olan değerlendirmeye bağlıdır.

Başbakanlık Bursu Nedir?

Başbakanlık Bursu Nedir?

Burs ve öğrenim kredisi birbirlerinden farklı iki kavramdır. Öğrenim kredisi adından da anlaşıldığı gibi bir kredi olarak verilir ve öğrenci üniversiteden mezun olduktan sonra işe girdiğinde aldığı krediyi taksitler halinde geri öder. Ancak burslarda geri ödeme yoktur. Bu bakımdan burs verilirken, başvuru yapan öğrenciler çok farklı kriterlerden değerlendirilir. Bunlardan en önemli kriter ise öğrencinin başarı durumudur. Başbakanlık Bursu başvuru sonuçları da https://www.vgm.gov.tr/ adresinden öğrenilebilir.

Bir önceki yazımız olan Ev Kirasını Elden Vermek Suç mu? başlıklı makalemizde elden kira ödeme ispatı, elden kira ödeme tutanağı ve ev sahibi kirayı elden almak istiyor hakkında bilgiler verilmektedir.