Aziz Sancar Kimdir?

tarafından
103
Aziz Sancar Kimdir?

Aziz Sancar Kimdir?

Aziz Sancar Nerede Doğru?

Aziz Sancar’ın Aldığı Ödüller

Aziz Sancar 1946 yılında Mardin’de dünyaya geldi. 7 kardeşi daha vardı. Oldukça zeki bir çocuk olan Sancar İlköğrenimini Mardin’de bitirdi. 1963 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı ve burada eğitim almaya başladı. 1971 yılında buradaki eğitimini tamamlayarak Amerika’ya gitti. Eğitimini tamamlayan Aziz Sancar tekrar Türkiye’de döndü ve doğduğu yer olan Savur’da 2 yıl boyunca doktorluk görevinde bulundu.

Sonrasında ise tekrar Amerika’ya, Dallas’a gitti ve Teksas Üniversitesinde Moleküler Biyoloji alanında doktora yaptı. 1997 yılından beri Amerika’da North Carolina Üniversitesi’nde Biyokimya ve Biyofizik bölümünde görev yapmakta. Sancar’ın yayınlanmış 300 kadar bilimsel makalesi ve 33 kitabı yayınlandı.

Aziz Sancar

Aziz Sancar

Aziz Sancar kanser konusunda önemli çalışmalara imza atan bir doktor. 2014 yılında verdiği bir röportajda sadece 10 yıl içinde kanser hastalığının çözüleceğini söylemişti. Ancak hastalığı çözmenin bir tedavi ya da çare bulmak anlamına gelmediğini bunun için henüz erken olduğunu da eklemişti.

2015 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan Aziz Sancar bu ödülü hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığı ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde aldı. Kendisiyle birlikte bu ödülü Amerikalı Paul Modrich ve İsveçli Tomas Lindahl aldı. Aziz Sancar’ın Twitter hesabını aşağıdan kontrol edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Saatler Ne Zaman Geri Alınacak? başlıklı makalemizde Kış Saati Uygulaması 2018, Kış Saati Uygulaması hangi tarihte ve Kış Saati Uygulaması ne zaman hakkında bilgiler verilmektedir.