Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?

tarafından
68
Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayakkabılara Özen Göstermek

Ayakkabı Ne Kadar Zamanla Boyanmalı?

Hiç kimse yeni aldığı bir ayakkabının hemen kirlenmesini istemez. Hatta pek çok insan ayakkabılarını ilk günkü haliyle muhafaza etmek için olukça çaba sarf ederler. Ancak ayakkabılar sokakta insanların yer ile temas ettikleri tek giysileridir. Bu yüzden ayakkabı bakımı son derece önemli.

Siz yolda yürürken ayakkabınıza ne kadar dikkat ederseniz edin farkında olmadığınız çeşitli sebeplerden dolayı görünüş olmasa da hijyen anlamında gözden kaçan noktalar olacaktır. Bu sebepten dolayı ayakkabı bakımı için söylenebilecek olmazsa olmaz madde ayakkabılarınızı sıklıkla havalandırmak olacaktır. Bununla birlikte eğer birden fazla ayakkabınız varsa her gün aynı ayakkabıyı giymeyin. Bu sayede ayakkabılarınızın ömrü de uzayacaktır.

Ayakkabı bakımı için söylenebilecek bir diğer şey ise ayakkabının düzgün şekilde giyilip düzgün şekilde çıkarılması olacaktır. Erkeklerin çoğu zaman başvurdukları bir yöntem olan bir ayaklarının topuğuyla diğer ayakkabıyı çıkarma yöntemi ayakkabılarınızın kolaylıkla yıpranmasına ve zamanla yırtılmasına sebep olacaktır. Ayakkabınızı bağcıklarını çözüp yeterli şekilde gevşettikten sonra çıkarmak son derece önemlidir.

Parlatıcı Süngerler Zararlı

Pek çok kişi pratik bir yöntem olduğu için parlatıcı süngerler ile ayakkabılarını parlatırlar. Ancak ayakkabı bakımı bu şekilde yapılınca bu parlatıcı kimyasallar ayakkabıya son derece zarar verecektir. Bunun yerine nemli bir bez yardımıyla giyildikten sonra güzelce silinip yerlerine kaldırılmalıdır. Bu sayede ayakkabının dokusuna zarar vermeden sadece üzerindeki kir ve toz temizlenmiş olur.

Ayakkabı bakımı yaparken her ayakkabı için farklı bir temizleme yöntemi olduğunu unutmamak gerekir. Deri ayakkabılar nemli bir bezle silinebilir. Keten ayakkabıları temizlemesi oldukça zordur. Yıkamaktan başka bir temizleme şekli yoktur. Süet ayakkabılar içinse özel olarak temizleme aparatları satılmaktadır. Bu sayede ayakkabının yüzeyine de zarar vermeden ayakkabı bakımı yapılmış olur.

Bir önceki yazımız olan Sivilce Çıkmasını Önlemek başlıklı makalemizde Sivilce çıkması nasıl önlenir, Sivilce Çıkmasını Önlemek ve Sivilceyi önleme yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.