Apple’dan Viral Reklamlar

tarafından
58
Apple’dan Viral Reklamlar

Apple’dan Viral Reklamlar

iPhone X Çıkmadan Önce Bazı Kişilere Ulaştırılmış

Apple Mühendisini İşten Attı

Geçtiğimiz aylarda iPhone X modelini satışa çıkaran Apple, telefon piyasaya sürülmeden önce çeşitli viral reklam girişimlerinde bulunduğu söyleniyor. Telefonun piyasaya çıktığı 3 Kasım tarihinden 2-3 gün öncesinde kadar telefonla ilgili internet ve sosyal medyada artan ilginç haberler insanların dikkatinden kaçmadı.

Apple’ın iPhone X modelini piyasaya sürmesine 3 gün kala, Apple çalışanı bir mühendisin kızı babasını ofisinde ziyaret ediyor. Apple Campus içinde bulunan babasının ofisini ziyaret eden kız, bu ziyaret esnasında babasının elinde test etmesi amacıyla bulunan yeni iPhone X’i alan kız, bu telefonun özelliklerini anlattığı bir video çekip bunu kendi Youtube kanalı üzerinden yayınlıyor. Bu sayede geniş bir takipçi sayısına ulaşan kızın babasının görevine bu video yüzünden son veriliyor.

İnsanların ilgisini çeken nokta ise bu videoda, kızın iPhone X’in yeni özelliklerinin tamamına vakıf olması ve telefonun reklamını yapıyor gibi konuşması. Her ne kadar ortam bir yemekhane ya da dinlenme ortamı gibi görünse de bu da reklamın bir parçası olarak görülüyor. Apple gibi dünyaca ünlü bir markanın neden hala bu tarz reklamlarla uğraştığı da ayrı bir konu.

Bir diğer reklam ise Apple’ın iPhone X piyasaya çıkmadan önce bu telefonu belli başlı Youtuberlara, teknoloji sitelerine ve teknoloji yazarlarına göndermesi. Apple, onlardan bir mizansen yazarak bu telefonu piyasaya çıkmadan önce ne zorluklarla ele geçirdiklerini anlatmalarını istemiş. Bu sayede de telefonun ulaşılmazlığını ve değerini insanların gözünde arttırmayı planlamış.

Teknolojiyi internet üzerinden takip eden insanların bu gibi benzer videolarla karşılaşmaları ilgilerini çekmiş. Sosyal medyada gittikçe büyüyen Apple’ın bu viral reklam denemeleri kimi insan için itici olarak görülmekte. Hatırlanacağı gibi bundan önceki iPhone modelinde telefon almak için sıraya giren bir kişi telefonu satın aldıktan sonra yere düşürüş ve bu video internette aylarca yayınlanmıştı. Çoğu kişi bunun da bir reklam olduğunu düşünmekte.

Bir önceki yazımız olan Devrim Arabaları başlıklı makalemizde Devrim Arabaları, Üretildi ve Unutuldu ve Yerli Otomobil Devrim hakkında bilgiler verilmektedir.