Amerika’da Yaşamak İçin Ne Yapılır? Amerika’da Göçmenlik

tarafından
41
Amerika’da Yaşamak İçin Ne Yapılır? Amerika’da Göçmenlik

Amerika’da Yaşamak İçin Ne Yapılır? Amerika’da Göçmenlik

Amerika’da göçmen olabilmek için bazı kriterleri karşılayabilmek gerekmekte. Amerika, bazı dönemlerde Green Card ile göçmen alımları yapmakta. Ancak Green Card konusunda insanın biraz da şanslı olması gerekiyor. Ancak maddi durumu yerinde olan insanlar için de bazı durumlarda vatandaşlığa geçmek mümkün.

Amerika’da göçmenlik konusu yıllardan beri çeşitli tartışmaları da beraberinde getiriyor. Göçmen olarak yaşayanlar, bu durumdan fazla memnun değiller. Normal bir Amerikan vatandaşı ile göçmenler arasında sahip oldukları haklar anlamında çok fazla bir fark olmasa da normal yaşayışta halk kendi içinde bir statü oluşturmuş durumda. Amerika’da göçmenlik, sanıldığı kadar kolay değil. Göçmen olanlar, göçmenlik yasası adında bir yasaya tabiler. Göçmenlik yasası kuralları, çok net ve herhangi bir suça karşı hiçbir toleransı bulunmayan bir yasa. Bu yasanın içeriğindeki maddelerin tamamına yakını geçmişte göçmen insanların ortaya çıkardıkları sorunlardan ders alınarak hazırlanmış. Bu sebeple hemen hemen her suçun karşılığı belli ve bu karşılık genellikle sınır dışı edilme ile sonuçlanmakta.

Amerika

Amerika’da Yaşam Ne Kadar Zor?

Green Card Almak

Green Card yoluyla Amerika’da yaşamaya hak kazanan insanlar da göçmenlik yasasına tabi oluyorlar. Ağır kuralları nedeniyle bu yasanın Amerikan halkı ile göçmen halk arasında ciddi bir ayırımcılığa neden olduğu biliniyor. Ancak diğer taraftan bakıldığında böyle bir ayırımın olması gerektiğine inananlar da çoğunlukta.

Parası Olanlar İçin Seçenekler

Amerika’da göçmenlik deyince akla gelen bir diğer yöntem ise EB-5 vizesi almak. Bu vizeyi almak için maddi durumunuzun oldukça iyi olması gerekiyor. Amerika’da 1 milyon dolarlık bir yatırım yaparak bir şirket açarsanız, göçmen olarak yaşayabiliyorsunuz. Eğer bu para size fazla geldiyse 500 Bin dolar ile var olan bir şirkete de yatırım yaparak EB-5 vizesi almanız mümkün.

Amerika'da Göçmen Olmak

Amerika’da Göçmen Olmak

Amerika’da göçmen olarak yaşayanların vatandaşlığa geçebilmeleri için en az 5 yıl Amerika’da göçmenlik statüsünde yaşamaları gerekmekte. Bu süre zarfında hiçbir olaya karışmamış, suç işlememiş, temiz bir sicile sahip olmanız gerekiyor. Vatandaşlığa başvurduktan sonra, yapılacak olan bir araştırma ile kabul edilip edilmediğiniz size bildiriliyor. Vatandaşlığa başvurduğunuzda size vatandaşlık testi adında bir test uygulanıyor. Amerika ile ilgili genel kültür sorularından oluşan bu testi başarıyla geçerseniz vatandaş olmaya hak kazanıyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10’da Oyunlarda Ani FPS Düşmesi ve Çözümü başlıklı makalemizde ani fps düşmesi cs go, laptop ani fps düşüşleri ve oyunlarda ani fps düşmesi neden olur hakkında bilgiler verilmektedir.