Amerika’da Üretilen Araçlarda Park Sensörü Zorunlu Oldu

tarafından
88
Amerika’da Üretilen Araçlarda Park Sensörü Zorunlu Oldu

Amerika’da Üretilen Araçlarda Park Sensörü Zorunlu Oldu

Park Sensörü Yeni Araçlar İçin Zorunlu

Amerika’da Park Sensörü Neden Zorunlu Oldu?

Her geçen gün araçları daha çok güvenli hale getirmek için yeni yöntemler izleniyor. Kazaların oldukça sık bir şekilde görüldüğü Amerika Birleşik Devletleri’nde bundan böyle üretilen tüm araçlarda park sensörü kullanılması zorunlu hale getirildi.

Aslında kazaların çok olmasının park sensörü kullanılmasıyla doğrudan bir alakası yok. Bir başka değişle park sensörlerinin kazaları ne kadar önleyeceği tartışılır. Ancak olayın iç yüzü aslında çok daha farklı. Sigorta şirketlerinin başı araçlarını park ederken başka araçlara zarar veren şoförlerle dertte. Her yıl binlerce kişi park halindeki araçlara çarparak sigorta şirketleri tarafından zaman kaybı olarak görülen ve çoğu defa şirketlerin hiçbir kazanç sağlayamadan saatlerini verdikleri prosedürler yüzünden araçlarda böyle bir uygulamaya gidiliyor.

Peki, araçta park sensörü olduğu halde başka bir araca vuran şoför kendisini savunabilecek mi? Bunun cevabı hayır. Amerikan yasalarına göre araçta park sensörü ve geri görüş kamerası gibi yardımcı unsurlar olduğu halde bir araca çarpıp zarar verdiğiniz taktirde sigorta şirketlerinin bu konuda sizin adınıza yapacakları hiçbir girişim bulunmuyor. Bununla birlikte çarptığınız aracın sahibi şikayetçi olursa hem yerel mahkemeler hem de sigorta şirketi elbirliği yaparak sizden yüklü miktarlara varan paralar tahsil etmeye çalışıyorlar.

Bu bakımdan araçlarında park sensörü olan kişiler başka bir araca çarptıkları zaman kendilerini savunacakları hiçbir durum olmayacağından dolayı araçlarını çok daha dikkatli bir şekilde kullanmak zorunda kalacaklar. Özellikle bayan şoförler yapamayacakları manevraları denemek için riske girmeyecekler.

Bir önceki yazımız olan Rus Tasarımcıdan Lada Questa başlıklı makalemizde 3D tasarımla araç projesi, Lada Questa ve Vyaçeslav Aleksandrov hakkında bilgiler verilmektedir.