Ailende şehit var mı? Şehit listesi sorgulama

tarafından
272
Ailende şehit var mı? Şehit listesi sorgulama

Milli Savunma Bakanlığının yakın zamanda vatandaşlarımıza açmış olduğu bu hizmet binlerce vatandaşımızın inanılmaz merakını çekmişti. Hal böyle olunca da ailesinde şehit varmı diye merak eden vatandaşlar sisteme fazla yüklenilmesi sonucu   Milli Savunma Bakanlığının “Şehit listesi sorgulama ” sistemi geçici süreyle askıya alınmıştı.

Kapatılan sistem Milli Savunma Bakanlığı tarafından nihayet bugün tekrar hizmete açıldı. Şehit listesi sorgulamasını yapmak için binlerce vatandaş sisteme girmeye çalıştı, ancak sisteme aşırı yüklenmeden kaynaklı açıldıktan çok kısa bir süre sonra sistem kullanılmaz hale geldi ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından tekrar kapatıldı.

Milli Savunma Bakanlığı, vatandaşlarımızın Şehit listesini görebilmesi için 2008 yılında sistemi yayına sokmuş ve şimdiye kadarki tüm savaşlarımızda şehit düşen insanların isimlerini Milli Savunma Bakanlığı sitesinde yer alan Şehit Listesi sistemi sayesinde  vatandaşlar atalarının,ailelerinin herhangi bir savaşta şehit düşüp düşmediğine bakabiliyorlar.

Milli Savunma Bakanlığı Şehit sorgulama sistemi için ilk olarak sorgulama yapacak kişinin Adı, Baba Adı ve Doğum Yılı’nın eksiksiz  doldurulması gerekiyor. Ardından sorgula butonuyla sistem çalışmaya başlıyor ve sorgulanan kişi herhangi bir savaşımızda şehit düştüyse, bu bilgi ekranda görüntüleniyor.

Sistemde:

1853 Kırım Savaşı,
1877-1878 Osmanlı- Rus Savaşı,
1897 Osmanlı-Yunan Savaşı,
1911 Trablusgarp savaşı,
1912-1913 Balkan Savaşı,
1914-1918 Birinci Dünya Savaşı,
1919-1922 İstiklal Savaşı,
1950-1953 Kore Savaşı ve
1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit düşenlerin kimlik bilgileri yer alıyor.

Şehit Sorgulamak İçin Tıklayınız…

Tüm Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyoruz.

Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez.

Bir önceki yazımız olan Börü dizisinin başlama tarihi.. başlıklı makalemizde börü, börü başlama tarihi ve boru dizisi hakkında bilgiler verilmektedir.