5G Teknolojisi Nedir? Türkiye’ de 5G Teknolojisi..

tarafından
69
5G Teknolojisi Nedir? Türkiye’ de 5G Teknolojisi..

5G teknolojisi nedir?

5G teknolojisi ile hayatımız da neler değişecek?

5G teknolojisi için hazır mıyız?

İnternet teknolojisi ülkemizde diğer ülkelere göre biraz geriden gelse bile yavaş yavaş ayak uyduruyoruz. Gerek alt yapısal olarak gerekse kullanılan teknolojik cihazlar telefon, tablet , bilgisayar ve internet taşıyıcılar ile sağlayıcıları , wifi cihazları vs. Yeni gelen teknoloji’nin hızına uyumlu bir konuma getirmek için sürekli olarak güncellenmiştir.

3G ve 4G den sonra 4.5G hızı ülkemize girdiğinde bu hıza uyumlu her cihaz için internet kullanımı büyük bir yol kat etmişti.

Bu deneyim bizlerin hem işini kolaylaştırdı hemde internette sıkılmadan bağlantı kopukluklar ışık yaşamadan internet kullanımı sundu. Hal böyle iken bu hızdan faydalanamayanlarda azımsanmayacak kadar çok bunu kabul etmeli.

Gelelim 5G hızına 4G ‘den 20 kat daha hızlı olan 5G Mobilde 10 ,Wifide ise 20 Gbps’e ulaşarak çok hızlı, çabuk internet bağlantısı, video indirme hızı sağlayacak.

Bu teknoloji ile alt yapımız ne kadar uyum sağlar bilinmez malum 4G LTE versiyonu için henüz %100 uyumluyuz diyemiyoruz ama 5G ‘in ülkemize girmesinin ardından yeterlilik çalışmaları hızla yapılır diye düşünüyorum.

Tüm iyileştirmeler sonucunda5G tarafında bir diğer iyileştirme, sorunsuz bağlantı olacak. 5G ile 500km/saate kadar 1 ms kullanıcı desteği sunulurken, kilometre başına 1 milyon cihaz desteklenecek.

Tabi bu durum bizlerinde ilk 4G çıkışında olduğu gibi 5G den faydalanmak için uyumlu yenilenmiş  olan telefonlardan ve cihazlardan almamız gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Uber Taksi Hizmeti Hakkında Herşey.. başlıklı makalemizde İstanbul uber, Uber ve Uber mi taksi mi hakkında bilgiler verilmektedir.