2018 Bedelli Askerlik Başvuruları Ne Zaman Başlayacak? Ne Kadar Sürecek?

tarafından
41
2018 Bedelli Askerlik Başvuruları Ne Zaman Başlayacak? Ne Kadar Sürecek?

2018 Bedelli Askerlik Başvuruları Ne Zaman Başlayacak? Ne Kadar Sürecek?

Bundan önce 4 defa daha yasalaşan ve uygulanan bedelli askerlik konusu 2018 yılı içerisinde meclis tarafından onaylanarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Bu yıl uygulanması planlanan bedelli askerlik konusunda insanların akıllarında hala bazı sorular bulunmakta.

Başvurular Ne Zaman Yapılacak?

Bedelli askerlik konusunda gerek meclis gerekse Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çok hızlı bir şekilde hareket ederek tasarının kanunlaşmasını sağladılar. Geçtiğimiz günlerde Resmî gazetede yayınlanan kanun ile birlikte yasal başvuru süresi de başlamış oldu. Bedelli askerlikten faydalanmak isteyenler kendilerine en yakın askerlik şubesine giderek başvuruda bulunabilirler. Bununla birlikte yurt dışında yaşayanlar ise yurtdışı temsilciliklerinde bu başvurularını yapabilirler. Başvuruya başkanı göndermek ya da posta yoluyla başvuru yapmak mümkün olmamakta ve kişinin bizzat başvuruda bulunması gerekmektedir.

2018 Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar?

2018 yılı bedelli askerlik için belirlenen ücret 15 Bin Türk Lirası. Aralık 1993 tarihinden önce doğanlar yeni bedelli askerlik kanunundan yararlanabilecekler. Bir başka deyişle yaşı 25’in üzerinde olanlar bu kanundan yararlanabiliyor.

2018 Bedelli Askerlik Ücreti

2018 Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar?

Başvuru Anında İstenen Belgeler

İlk aşamada başvuru yapmak isteyenlerin sadece kimlik ve bankaya 15 Bin Türk Lirasının yatırıldığına dair dekont ile başvuru işlemini başlatabilirler. Askerlik şubesinden asıl başvuru için istenen belgeler yazılı olarak verilecek ve adaya bu belgeleri toparlaması için bir süre verilecektir. Ancak bu süre başvuruların geçerli olacağı 3 aylık süreyi geçmemelidir. 3 aylık sürenin dolmasından sonra başvuru yapmaya çalışan adayların başvuruları kabul edilmeyecektir.

Bundan önce 4 defa uygulanan bedelli askerlik uygulaması 2018 yılında 5. kez uygulanacak. Bedelli askerlik uygulamasının gündeme geldiği zamanlarda olduğu gibi yine uygulamanın yerinde olduğunu savunanlar ile askerliğini normal olarak yapmış olanlar karşı karşıya geldiler. Askerliğini normal olarak yapmış olanlar durumun gereksizliğini ve yapılmaması gerektiğini savunurken kendilerine de haksızlık yapıldığını düşünmekteler. Bilindiği gibi bedelli askerlik sürekli olarak uygulanan bir uygulama olmadığı için bu fırsattan faydalanamayan da çok sayıda insan oldu.

2018 Bedelli askerlik uygulamasında adaylar 21 gün temel eğitim alacaklar. 2014 yılındaki uygulamada ise bankaya ödeme yapan adaylar hiçbir şekilde askerlik eğitimine tabi tutulmamışlardı. Bu durum onlar için askerliklerini bankada yaptıkları şeklinde espri konusu haline gelmişti. 2018 yılında ise 15 Bin Türk Lirasını ödedikten sonra adaylar 21 günlük temel eğitim almak durumunda kalacaklar.

Bir önceki yazımız olan Amerika’da Yaşamak İçin Ne Yapılır? Amerika'da Göçmenlik başlıklı makalemizde Amerika'da nasıl göçmen olurum, Âmerika'da yaşamak için neler gerekli ve Amerika'ya göçmen olarak gitmek hakkında bilgiler verilmektedir.